Zaznacz stronę

LAY ZEE AKA MR. PRESIDENT 90′ FESTIVAL 2018

Mr. President nazywany jest często gwiazdą jednego hitu. Niemiecki zespół osiągnął sławę w latach 90. na fali popularności nurtu eurodance. Do dziś dnia większość fanów muzyki kojarzy grupę Mr. President tylko z utworem „Coco Jamboo”, który stał się wielkim hitem lata, podbijając dyskoteki i fale rozgłośni radiowych na całym świecie.

Początki i szczyt kariery

Frontman grupy popowej Mr. President. LayZee przybył do Niemiec z Birmingham w Anglii pod koniec lat 80. wraz z bratem. Tam spotkali się z czołowym producentem Mousse.T i założyli pierwszą grupę „Fresh and Fly”. Po pewnym czasie LayZee zaczął aktywnie grać w klubach i dyskotekach w Hanowerze i północnej części Niemiec. Dzięki ciężkiej pracy i wytrwałości udało mu się wziąć udział w Północnoniemieckich Mistrzostwach Deejay w Bremie. To były jego pierwsze prawdziwe kroki w świecie muzyki.
Później grał i rapował w różnych klubach i projektach, aż do dnia, gdy otrzymał propozycję, by stać się członkiem zespołu. W skład, który powołano do życia w Bremie w 1991 roku na bazie dance’owej formacji Satellite One, weszły dwie wokalistki – blondwłosa T (Judith Hildebrandt), rudowłosa Lady Danii (Daniela Haak) oraz Lazy Dee (Delroy Rennalds). Nazwa grupy pochodzi od słów Music i Rhythm, których pierwsze litery utworzyły skrót Mr., oraz oczywiście od słowa President.

– Chcieliśmy dać wyraz temu, co w naszym podejściu do twórczości najważniejsze. Na początku miało być tylko MR., czyli muzyka i rytm, ale uznaliśmy, że czegoś jednak brakuje. Uznaliśmy, że trzeba dodać coś, co wyraża silną pozycję człowieka, umiejącego okiełznać muzykę i rytm. Prezydent jest kimś takim – tłumaczyła kiedyś w wywiadzie dla niemieckiego „Popcornu” ideę nazwy wokalistka T.

Już pierwszy, nagrany przez grupę w pełnym składzie i profesjonalnym studio singel, pochodzący z 1994 roku „Up’n Away”, stał się wielkim hitem w Niemczech i niemieckojęzycznej części Europy. W ojczyźnie grupy dotarł do 12. miejsca na liście przebojów i okrył się złotym nakładem, przechodząc do historii jako niepodważalny klasyk brzmień eurodance.

Utrzymana w podobnym klimacie, łączącym pop, muzykę taneczną, elementy komercyjnego reggae i popu płyta „Up’n Away – The Album” ukazała się w 1995 roku i był to oficjalny debiut formacji. Chociaż w światowej muzyce dominował wtedy delikatny pop w stylu nagrań szwedzkiego zespołu Ace of Base, a także – dla przeciwwagi – agresywne, rockowe, grunge’owe granie, okazało się, że i Mr. President znaleźli dla siebie miejsce na europejskiej scenie. Ich popularność tylko jednorazowo (singel „Coco Jamboo”) przełożyła się na sukces w Stanach Zjednoczonych, za to na Starym Kontynencie grupa od połowy do końca lat 90. cieszyła się ogromną popularnością.

Szaleństwo na punkcie zespołu wybuchło w 1996 roku, gdy zespół zaprezentował singlowy megahit „Coco Jamboo”. Wyprodukowany przez duet Kai Matthiesen i Rainer Gaffrey utwór stał się jednym z przebojów lata, podbijając dyskoteki i plaże na całym świecie. Utwór dotarł do czołówek list przebojów w ponad 50 krajach! W Austrii, Szwecji i Szwajcarii był to sam szczyt, w Niemczech pozycja numer dwa, a w Wielkiej Brytanii co prawda zaledwie ósma pozycja, ale po pół roku od premiery status srebrnego singla z wynikiem 200 tysięcy sprzedanych sztuk.

Piosenka pochodziła z albumu „We See the Same Sun”, który jak dotąd jest największym sukcesem w dziejach grupy. Kolejne płyty zespołu, które ukazywały się rok do roku, nie cieszyły się już większą popularnością, dlatego też w 1999 roku grupę postanowiła opuścić T.

– Nie mieliśmy już większego pomysłu na siebie a ja sama byłam zmęczona ciągłym graniem na dyskotekach i festiwalach całego świata – wyznała w „Bravo” Judith Hildebrandt. – Mr. President, którego współzałożycielką byłam, a grupa, którą w 1999 roku opuszczałam, to były dwie zupełnie inne bajki. W tej nowszej po prostu nie było dla mnie miejsca.

Rozpad i próby reaktywacji

Skład formacji po odejściu T nieustannie się zmieniał. W latach 2001-2002 występowała w nim Nadia Ayche, później Myriam Beckmann, a w 2003 roku Franziska Frank, z którą zespół nagrał płytę „Forever and One Day”. Premiera z 2004 roku przeszła jednak bez echa, dlatego też po serii promocyjnych koncertów Mr. President w 2005 roku zawiesili działalność. Ich muzyka nie znajdowała już odbiorców, ponieważ młodzi słuchacze mieli nowych idoli, a klimat eurodance był dla nich jedynie obiektem krótkiej ciekawości, zaś starsi odbiorcy po prostu zmienili upodobania, bądź w ogóle odcięli się od muzyki.

W 2007 roku artyści raz jeszcze postanowili powrócić. Lady Danii i Lazy Dee z oryginalnego składu, a także Franziska Frank, nagrali kilka nowych piosenek w klimatach reggae oraz rave/techno. Słabe przyjęcie nowego materiału na koncertach oraz kompletny brak odzewu w mediach, które nie dostrzegły odświeżonego Mr. President, skłoniły muzyków do porzucenia wspólnych planów raptem po roku.

LayZee i jego kariera solowa

Po rozpadzie zespołu kariera Lazy Dee, który przybrał przydomek LayZee dalej się jednak rozwijała. Co prawda nie były to spektakularne sukcesy, ale koncertował na całym świecie: Berlin, Moskwa, Kazań, Ufa, Volograd, St. Petersburg, Krasnodar, Mińsk, Kijów, Lwów, Odessa, Jałta, Nowy Jork, New Jersey, Meksyk, Santiago, Rio de Janerio, Sao Paulo, Caracas, Bogota Kopenhaga, Helsinki , Budapeszt, Londyn, Liverpool, Birmingham, Paryż, Zurych, Mediolan, Wiedeń, Innsbruck, Praga, Katowice, Kraków, Warszawa i wiele innych.
LayZee nadal wzbudza wielkie emocje i czaruje publiczność na całym świecie.

Podziel się ze znajomymi
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Email this to someone
email

Koszyk

JESTEŚMY NA:

zobacz aftermovie 90′ Festival 2017

AKTUALNOŚCI:

LOKALIZACJA

90’ Festival to wydarzenie open air, odwiedzane cyklicznie przez tysiące fanów z całej Polski i Europy. Jego trzy pierwsze odsłony odbyły się w stolicy Podbeskidzia – Bielsku-Białej, by na 4. edycję przenieść się do Katowic. Jubileuszowa, 5. edycja, odbędzie się...

LAY ZEE AKA MR. PRESIDENT 90′ FESTIVAL 2018

Mr. President nazywany jest często gwiazdą jednego hitu. Niemiecki zespół osiągnął sławę w latach 90. na fali popularności nurtu eurodance. Do dziś dnia większość fanów muzyki kojarzy grupę Mr. President tylko z utworem „Coco Jamboo”, który stał się wielkim hitem...

AKREDYTACJE DLA MEDIÓW NA 90′ FESTIVAL 2018

Szanowni Państwo, aby ubiegać się o przyznanie akredytacji na 90’ Festival 2018 należy pobrać formularz zgłoszeniowy (PDF) oraz po wypełnieniu i podpisaniu wysłać go w formie skanu na adres piotr@extomusic.com. Zgłoszenia przyjmowane będą do 18 lipca O przyznaniu lub...

GRAMY Z WOŚP!

Kochani, ruszyliśmy z aukcją dla #WOŚP ❤❤❤ Wiemy, jak wielkie macie serducha, więc zachęcamy do licytacji - jej przedmiotem jest legendarna gitara H.P Baxxtera, która oberwała podczas 90' Festval 2017 i została przez niego specjalnie dla nas podpisana! W tym roku...

I&I NA 90′ FESTIVAL 2018

I&I Kasia i Thomas poznali się w Studio „Laser Sound” w Katowicach, prawdopodobnie w 1994 roku. Ona – absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, on – aktor Teatru Muzycznego w Gdyni. Oboje z wielką pasją do pracy na estradzie i...

2 UNLIMITED NA 90’FESTIVAL 2018!

Holenderska formacja dance'owa 2 Unlimited powstała w 1991 roku w Amsterdamie z inicjatywy belgijskich producentów i kompozytorów Jean-Paula De Costera i Phila Wildea. Wokalnie udzielali się raper Ray Slijngaard oraz piosenkarka Anita Doth. 2 Unlimited popularność...

O 90′ FESTIVAL

Największe muzyczne widowisko lat 90. w Europie! Jubileuszowa, 5. edycja 90’ FESTIVAL! Mówiąc o latach 90. wydaje nam się, że te czasy miały miejsce dosłownie parę lat temu – są przecież tak bliskie, mają swój niepodważalny urok… Powietrze było świeższe, pachniało...